Otomatik Vitesli Araba Kullanımı Nasıldır?

Şayet düz vitesli arabalardan sıkılanlar varsa bunun için en iyi ve yerinde tercih otomatik vitesli araçlar olacaktır. Otomatik vitesli arabalar kullanım açısından düz vitese göre daha rahat olarak tanımlanır. Vites değişimleri sürücü tarafından değil, sürüş boyunca araç tarafından hıza göre kendiliğinden artar ya da azalır. Bu büyük bir avantaj sağlar.

otomatik vites
otomatik vites

Otomatik vitesli araçlara talep günden güne artmıştır ve bu nedenle düz vitesli araçlar ile aralarındaki fiyat farkı eskiye oranla daha azalmıştır. Fiyat farkı bir yana otomatik vitesli araçlar düz vitesli araçlara oranla biraz daha fazla yakıt tüketirler.

Vites Üzerindeki Harflerin Anlamları

Otomatik viteste, vites üzerinde birtakım harfler bulunmaktadır. Bunların anlamlarına bakacak olursak; P, şanzımanın kilitli olduğuna işaret eder. Araç geriye doğru gidecekse konum R olacaktır. N konumunda ise araç boşta anlamındadır. Vites D konumdayken otomatik olarak birinci vitese kendi geçer. Yani sürüş halinde ilk olarak D vitesle başlanmalıdır.

otomatik vites nedir
otomatik vites nedir

Araç ilk çalıştırıldığında vites P konumunda olmalıdır. Vites eğer P ve N konumunda değil ise araç çalışmayacaktır. Kalkış yaparken frene basılır. Frenden sonra konum D’ye gelmelidir. El freni de indirilmelidir. Araç şayet uzun süre bekletilecekse vites konumu P olmalıdır. Otomatik vitesli araçları kullanmak bu kadar basit ve pratiktir. Zaten bu sebeple olacak ki dünya üzerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir