Kıl Dönmesi Nedir

Kıl dönmesi hemen herkesin başına gelebilecek sağlık problemlerinden birisidir. Kıl dönmesinin nedeni cildin kuruması ve pul pul şeklinde olmasıdır. Ölü cilt tabakası derinin yüzeyini tıkadığı için kıllarında büyümesini engeller. Bundan kaynaklı olarak dışarı çıkamayan kıl, içe doğru büyür. Sık sık peeling yaptırmak kılların batmasını engelleyen bir durumdur. Aynı zamanda içe batık olan kılların da çıkmasını sağlar.

 Kıl dönmesine engel olmak ve tedavi olmak için bazı insanların evlerinde yaptığı çeşitli uygulamalar vardır. Buna göre aspirin tedavisi kıl dönmesinde etkili olduğu ifade edilmektedir.  Aspirin tedavisi için 2 aspirin bir kaşık suda eritin. Macun kıvamına geldiğinde ise bir çay kaşığı bal ekleyerek sorun yaşadığınız bölgeye sürün. Bu alanın üzerini yara bandı veya çeşitli ekipman ile kapatın. Bölgeye ılık su ile yıkayın. Bunu hafta da en az iki defa yaparsanız faydasını hissedebilirsiniz.

Kıl Dönmesinde Aspirinli Tedavi

 Bunu yaparken karışım içine faydası alacağınız düşündüğünüz hiçbir şeyi eklemeyin. Yan etkisi olmayan bu yöntem başarılı sonuç verecektir. Vücutta çıkan kıl dönmesine cımbız veya benzeri ürün ile müdahale etmek mikrop kapmasına ve daha büyük sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilir.

 Kıl dönmesi ağırlıklı olarak erkeklerde görüldüğü gibi kalça, bel ve popo çevresinde görülen bir sağlık sorunu olup birçok insan kıl dönmesinden kurtulmak için bıçak altına yatarak tedavi olmaya çalışmaktadır. Ancak bu işlem sonrası tekrarlama olması söz konusu olabilir.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir