Kepek Ekmeğinin Faydaları

Ekmek en önemli besin ürünlerinin arasında yer alır. Ekmek bir karbonhidrat olduğundan günlük %50 – 55 karbonhidrat gereksinimimizin bir çoğunu almamızı sağlar.

Zayıflama programlarına başlayanların bir çoğu aynı hataya düşerek birden ekmeği çok fazla oranda kısmakta veya hiç kullanmamaktadırlar. Ekmek dediğim gibi vücudumuz için en temel besinleri arasında yer aldığından ekmeği bir anda kısmak sağlığımız için zararlı olabilir.

Eğer ekmeği sevmiyor ve tüketmek istemiyorsanız bunun yerine farklı karbonhidrat besin gruplarını seçebilirsiniz. Örneğin bunlardan bir kaçını şunlardır makarna, pilav, kestane, mısır ve patatestir. Ekmek yerine bu besinleri alternatif olarak kullanabilirsiniz.

Eğer ki bu besinleri gün içerisinde kullanıyorsanız ekmek tüketmenize gerek yoktur. Bu besinleri gün içerisinde kullanıp üstüne üstlük ekmek yerseniz kilo alırsınız.

Kepek ekmeği ve beyaz ekmek arasında çok fazla kalori farkı yoktur. Bu nedenle beyaz ekmek değil de kepek ekmek yediğiniz için kepek ekmek dilimini artırmanız yanlış bir beslenme biçimidir. En doğru beslenme biçimi vücudunuz için gerekli mineraller ve vitaminleri tam olarak bulunduran beslenme listesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir