Hangi Yaka Modeline Hangi Kolyeyi Takmalıyız?

Kıyafet giydiğiniz zaman yaka kısımlarına da dikkat etmeli ve yakaya uygun kolye takmalısınız. Balıkçı yaka modelinde uzun kolyeler kullanılmalı. Balıkçı yakalara ayrıca kısa ve kalın kolyeler de uyum sağlar. Hakim yakalarda ise kısa ve volümlü kolyeler takmak gerekir. Kısa kolye ile birlikte uzun kolye de birlikte takılabilir.

kolye modeli
kolye modeli

Yaka Modelleri için Uygun Kolyeler

Açık yakalı kıyafetlerde ise her model kolye rahatlıkla kullanılabilir. Straplez üstlerde ise kısa ve boncuk ya da taşlı kolyeleri kullanabilirsiniz. Kare yaka modellerindeyse orta boy kolyeleri tercih etmeniz gerekir. Asimetrik yakalı kıyafetlerde yaka kesimi hafif kapalı olduğu için takı seçiminde dikkatli olunmalı. Asimetrik yakalarda çoğunlukla kolye yerine küpe takılması uygundur.

Oyuk kollu yakalı kıyafetler V şeklinde daraldığı için ince ve zarif kolyelerden yana tercihinizi yapmalısınız. V yakalı kıyafetlerde kolye seçiminde çok rahat olabilirsiniz. Bu tarz yakalara her çeşit kolye uyum sağlar. Gömlek yakalarda ise kısa ya da orta boy kolyeleri tercih ederseniz kıyafetle bütünlük sağlarsınız.

kolye
kolye

Kayık yakalı kıyafetlerde kısa kolye takılmalı. Degaje yakalar çok detaylı olduğu için abartılı aksesuarları kaldırmaz. Kalp yaka modellerinde ise kısa, kalın ve volümlü kolyeler kullanabileceğiniz gibi özellikle taşlı olmasına dikkatr etmelisiniz. Askılı yakalı kıyafetlerde ise uzun kolyeler güzel durur. İnce, metal, boncuklu tarzında kolyeleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Boyun tasması şeklinde kolyeleri de kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir