Gebelikte Cildin Kaşınmasına Neden Olan Faktörler

Hamilelik döneminde sıklıkla görülen şikayetlerden biri de kaşıntılardır. Kaşıntılar çoğunlukla cilt kuruluğundan kaynaklansa da bazı durumlarda farklı nedenlere bağlı olabilir. Kaşıntı ile birlikte kusma ve bulantı varsa mutlaka bir doktora danışmak gerekir. Cildin üst kısmında görülen ve kabarcıklar şeklinde kendini belli eden deri rahatsızlığına ‘ Gebelik ürtikeri’ adı verilir. Gebelik ürtikeri durumunda, doktor bazı cilt kremleri verir ve düzenli kullanım sonucunda kabarcıklar yok olur.

gebelikte kaşıntı
gebelikte kaşıntı

Gebelikte Kaşıntıya Neden Olan Durumlar

Hepatit B virüsünün neden olduğu rahatsızlıklar da kaşıntıya sebep olur. Çok ciddi kaşıntı durumu yaşanıyorsa karaciğerde safra birikmesi de olabilir. Hamilelik boyunca alınan ilaçlar da kaşıntıya neden olur. Gebelikte ilaç kullanırken mutlaka doktora danışmalısınız. Gebelikte ciltte bazı değişiklikler yaşanır ve bu değişiklikler de kaşıntıya neden olur.

Hamilelikte çok kilo alındığı zaman ciltte çatlaklar oluşur ve bu durumda da kaşıntılar görülür. Bölgesel kaşıntı durumlarında ise mantar enfeksiyonlarından şüphelenmeniz gerekir. Kaşıntı durumu yaşayan hamile bayanların banyo yaparken sabun kalıntılarını çok iyi temizlemeleri gerekir. Sert havlular, cildi tahriş ettiği için hamilelikte sert havlu ile kurulanmaktan kaçınılması gerekir.

kaşıntı
kaşıntı

Kaşıntı ve kaşıntı ile beraber kabarcıklar varsa aşırı sıcak su ile banyo yapıldığı zaman cildin kurur. Kuruyan cilt ise kaşıntılara davetiye çıkarır. Kaşıntıyı önleyen yulaf özlü sabunları kullanarak vücudun rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gebelik döneminde özellikle aşırı terlemeye maruz kalmamak için daha dikkatli giysi seçmeye özen gösterilmeli. Pamuklu ve bol giysileri tercih ettiğiniz zaman vücudun nefes almasını da sağlarsınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir