Zatürrenin Habercisi Olan Belirtiler

Artık kış aylarına girdik ve soğuklar da kendini hissettirmeye ve hatta artarak bizi etkisi altına almaya başladı. Ara ara yağan yağmur ve meteorolojinin beklediği kar da günden güne bizi tehdit ediyor. Kış soğukları ve yağışları başlayınca kış hastalıkları da kendini göstermeye başlıyor.

zatürre
zatürre

Soğuk havalarda ortaya çıkan ve en tehlikeli kış hastalıklarından biri olan zatürrenin sizihapsetmesine izin vermeyin. Zatürre olduğunuzu anlamak için bilmeniz gereken zatürre belirtilerini sizler için derledik.

Artan Öksürüklere Dikkat

Enfeksiyonlara bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada olan zatürre oldukça ciddi bir hastalıktır. Ucu ölüme kadar giden bu hastalığın pek çok belirtisi var. Bunlar arasında göze ilk çarpan da kuvvetli öksürüktür. Öksürük her gribal enfeksiyonun başını çeken rahatsızlıklardan biridir. Fakat bu öksürüğün durulmaması ve artarak devam etmesi zatürrenin habercisi olabilir. Tetikte olmakta ciddi manada yarar var. Ayrıca balgamlı öksürükte dikkat edilmesi gereken durumlardandır.

zatürre belirtisi
zatürre belirtisi

Derin nefes alırken ya da öksürürken göğüste bir batma yahut yanma hissi, acısı tehlike arz eden durumlardan biridir. Bunun yanı sıra yüksek ateş ve buna bağlı olarak terleme hatta titreme de sıkıntılı durumlardandır. İleri derecede halsizlik, bitkinlik ve kusma, bulantı gibi rahatsızlıklar da zatürreyi doğuruyor. Ayrıca ishal ve nefes darlığı problemleri yine zatürrenin belirtileri arasında yer alıyor. Yaşlı insanlarda şuur bulanıklığı da zatürrenin belirtilerindendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir