Gastrite İyi Gelen Bazı Besinler

Gastrit birçok kişide bulunan mide problemlerinden bir tanesidir.Daha açıklayıcı bir şekilde tanımlamak gerekirse mide zarının iltihaplanması sorunu olarak tanımlanabilir. Akut gastrit çok kısa zamanda iyileştirilebilir. Yıllar süren ve kişi oldukça zorlayan gastrit çeşidine ise kronik gastrit denir.Bu rahatsızlığın temel sebebi bir bakterinin midede enfeksiyon oluşturmasıdır.

gastrit
gastrit

Eğer bünyede B12 vitamini eksikse,, belli gıdalara alerjiler varsa, bağışıklık sisteminde bir takım hastalıklar bulunuyorsa, devamlı ilaç kullanılıyorsa, baharatlı yiyecekler çok tüketiliyorsa  gastrite zemin hazırlamışsınız demektir.Bu yazımızda siz değerli okuyucularımız için gastrit hastalığı bulunan insanların nelerden uzak durması gerektiğini kısaca anlattık mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Mide Ağrısına Dikkat!

Her şeyden önce eğer gastrit sahibi bir kişi iseniz aspirin ve benzeri ilaçları kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.  Buna ek olarak çok fazla yağ içeren yiyeceklerden baharatlı besinlerden tuzlu yiyeceklerden ve acı aramaya sahip besinlerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Çünkü bu tarz besinler gastriti tetikler.Yine bunlar gibi asit içeren içecekler çay kahve mideye oldukça yoğun içeceklerdir.

gastrite iyi gelen şeyler
gastrite iyi gelen şeyler

Dolayısıyla kola, fanta ve benzeri asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Ayrıca alkol ve sirke içeren besinler de size göre değildir.Yemeklerinizde çok fazla soğan sarımsak kullanmamaya gayret etmelisiniz. Uzmanlar gastrit sahibi kişilere daha çok yoğurt yemelerini ve yeşil çay tüketmelerini tavsiye eder. Yeşil çay mideyi korurken yoğurt içerisindeki doğal organizmalar sindirim sistemini düzenler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir