Erkeklerde İdrar Tutamama (İnkontinans) Sebepleri

Erkeklerde yaşanan tıp dilinde İnkontinans adı verilen rahatsızlık sıkıntı yaratan bir durum olup çaresiz değildir.  Hayatınızı alt üst eden bu durumla yaşamak zorunda değilsiniz. Eğer sık idrara çıkma ya da idrarı kaçırma gibi problemler ile başınız dertte ise, ilk olarak belirli birkaç şeyi deneyerek kendiniz test edin. Bu testte başlamadan önce mutlaka test sonuçlarını yazacağınız bir not defteri hazırlamanız önerilir.

erkeklerde inkontinans
erkeklerde inkontinans

Yapacağınız testte öncelikle günde kaç dakika ya da saat ara ile tuvalete gitme ihtiyacı duyduğunuzu belirlemekle başlayabilirsiniz. Bunun ardından sıvı tüketim durumunuzu gözden geçirin. Aşağıdaki soruların yanıtlarını da notlarınız arasında eklemeyi ihmal etmemeniz tavsiye edilir.

  • Notlarınız arasına gün içinde en çok ne tarz sıvıları tüketiyorsunuz?
  • Yatmadan ne kadar süre önce sıvı alımı yapıyorsunuz?

Bunları detaylandırdıktan sonra iş hayatınızdaki çalışma şartlarınızı gözden geçirmenizde çok yararlı olacaktır. Ağır kaldırma ya da stresli yaşam idrar tutamama eğilimini arttıran bir durum yaratabiliyor. Bu sebeple iş yaşamınızı gözden geçirip bu gibi detaylar var ise notlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

idrar tutamama
idrar tutamama

Ne Zaman Doktora Başvurulmak Gerekir?

Kendinize uyguladığınız test içinde yer alan sıvı alımlarını azaltmanıza rağmen sıkıntınız devam ediyor ise, şikâyetleriniz her geçen gün artıyor ve bu da daha büyük stres yaşamanıza sebep oluyorsa en yakın zamanda doktora görünmenizde önerilir. Aldığınız bu notları kendisine iletmeniz yararınıza olacak ve bu notlar tedavinizde önemli rol oynayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir