Doğum Yapma Korkusu Aşılabilir mi?

Anne adaylarının bir kısmının doğum ile alakalı herhangi bir olumsuz düşüncesi olmasa da kimi kadınlar doğum süreci ile ilgili ciddi korkulara sahip oluyor. Bundan dolayı da günümüzde normal doğumdan ziyade sezaryen tercih ediliyor. Halbuki normal doğum beraberinde birçok avantajı getiriyor ancak gerek anne adaylarının kendi kendine düşünceleri ve çevrelerinde bu konuda kötü deneyim yaşamış kişiler ile iletişime geçmesi sonrasında korkuları çok daha ciddi oranlarda artmış olacaktır.

doğum
doğum

 

Doğum Korkusu Nasıl Aşılabilir?

Diğer pek çok konuda olduğu gibi doğum korkusu ile alakalı da atılacak olan doğru adımlar ile beraber olumlu sonuçları almak mümkündür. Bunun için mümkün olduğu kadar profesyonel yardım alınması önemlidir.

Doğum korkusunun en önemli sebeplerinin başında anne adayının özellikle de ilk doğumları olduğu için kendilerini nelerin beklediğini tam olarak bilememeleridir. İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkar ve bunun üzerine yanlış bilgilendirmeler eklendiği zaman ortaya ciddi sonuçlar çıkmış olacaktır.

doğum yapmak
doğum yapmak

Bunların oluşmasının engellenmesi adına öncelikli olarak doğum ile alakalı sorunların neden ortaya çıktığının net olarak belirlenmesi gerekir. Böylece hangi adımların atılacağı konusunda net olarak fikir sahibi olunacaktır. Anne adayları bu aşamada daha öncesinde doğum ile alakalı duydukları her şeyi bir kenara bırakmaları gerekmelidir. Doktor ile yapılacak olan görüşmelerden sonra anne adayları kendilerini çok daha iyi hissederken gerek psikolojik gerekse fiziksel anlamda doğuma hazırlanmış olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir