Çocuklarda Stres Belirtileri Nelerdir?

Gündelik hayatımızda karşılaştığımız pek çok farklı sorun stres olarak hayatımıza geri dönmeye başlar. Stres ise vücudumuzun fiziksel açıdan kötü yönde etkilenmesine yol açar. Çocuklardaki stres ise kendilerini ifade etmekte zorluk yaşadıkları anlarda ortaya çıkar. Çocuklarınızın davranışlarını yakından takip ettiğiniz zaman onların stres seviyelerini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

çocuklarda stres
çocuklarda stres

Çocuklar stres altında kaldıkları zaman verecekleri tepkiler onların yaşına, karakterine ve gelişimlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ancak çocuklarınızda farklı davranış biçimlerini aynı anda görmeye başladıysanız, çocuğunuz yoğun stres altında olabilir.

Sebebi belirsiz bir şekilde aniden meydana gelen karın, sırt ve baş ağrıları çocuklarda stresin belirtisidir. Yemek ve uyku düzeninde meydana gelen kötü yöndeki değişimler, ağlama, sinirlenme, agresif davranışlar, tırnak yeme ve sosyal ortamdan uzaklaşmalar çocuklardaki stresin diğer belirtileridir.

Çocuklarda Stres ile Nasıl Başa Çıkılır?

Çocukların stres ile daha sağlıklı bir biçimde başa çıkabilmesi için ilk olarak onu dinlemeniz gerekiyor. Çocuğunuza nasıl hissettiğini sormanız ve onu gerçekten dinlemeniz kendisini daha iyi hissetmesine yol açar.

stres
stres

Çocuklara kendilerini ifade edebilmeleri için daim zaman tanırsanız onun stresini yenmesinde yardımcı olmuş olursunuz. Ayrıca resim çizme, oyun hamuru ya da oyuncaklar ile yapılan aktivitelere çocuklarınızı yönlendirmeye başlarsanız stresi azalmaya başlayabilir.

Okul hayatından dolayı stres yaşayan bir çocuğunuz var ise çocuğunuza destek olmanız gerekebilir. Çocuğunuza okulu sevebilmesi için onun dünyasına hitap edecek bir şekilde okumanın ve eğitimin önemini onu sıkmadan anlatmanız gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir