Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Çocuk odası deyip geçmemek gerekir. Odanın düzeni, odadaki eşyalar çocuğun okuldaki başarısından tutun da motivasyonuna, mutluluğuna kadar her şeyde etkili.

Çocuk Odası Nasıl Olmalı?

Öncelikle çocuk odasında, masa ve sandalye, çocuğun yaş grubuna, fiziksel özelliklerine uygun şekilde dizayn edilmeli. Masa olabildiğince sade, kolaylıkla defter ve kitaplarına ulaşılabilecek şekilde olmalı. Sandalye ise, ne yumuşak ne de sert olmalı. Orta düzeyde bir sandalye tercih edilmelidir.
Renkler, insan psikolojisi üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Bu nedenle çocuk odası dekorasyonunda renklere ayrıca önem verilmeli.

Özellikle duvar renkleri pastel renklerde ayarlanmaya çalışılmalıdır. Örneğin, mavi, yeşil, krem gibi renkler çocuk odası için en uygun renkler arasında yer almaktadır. Çok yorucu renkleri çocuk odasında mümkünse kullanmamak gerekir. Mesela turuncu, sarı gibi renkler oda için hiç uygun olmayan renklerdir. Özellikle daha dingin renkler, çocuğun motivasyonunu sağlayacak olan renklerdir. Tercihinizi bu renklerden yanan kullanabilirsiniz.

çocuk odası

Çocuk Odasında Havalandırma ve Işık Nasıl Olmalı?

Çocuk odası için en önemli noktalardan biri de havalandırma  ve ışıktır. Çünkü iyi havalanan bir odada çocuğun dikkati dağılmaz, uykusu gelmez. Işıklandırma da yine aynı öneme sahip. Loş bir ışıkta çocuğun gözleri yorulacak ve dikkati dağılacaktır. Çok parlak bir ışıkta da yine benzer etkiler karşımıza çıkabilir. Özellikle ders çalışırken masa lambası çok işlevsel olabilir.  Ders çalışma saatlerini ayarlayabilmesi, kendini kontrol edebilmesi için masa üzerinde bir saat de yer verilebilir.

Çocuk Odasında Müzik Aleti Olmalı mı?

Çocuk odasında müzik aletlerinin bulunması iyi olabilir. Çünkü müzik, hem bilişsel anlamda hem de duygusal anlamda, çocuk için işlevsel bir etkiye sahip. Ama televizyon ve bilgisayar kesinlikle çocuk odasında yer almamalı. Zaten okul çağındaki çocukların televizyon ve internet kullanımlarını kısıtlamak gerekir. Oyun, çocuğun duygusal ve bilişsel gelişimi açısından çok önemli. Oyun, çocukların iç dünyasına açılan bir kapı. Odanın küçük bir köşesine çocuğun oynaması adına, oyun alanı ayarlanabilir.

Çocuğun odasını güvenli, çocuğun huzur bulabileceği, oyun oynayabileceği, eğlenebileceği bir şekilde tasarlarsanız odada sıkılma şansı olmayacaktır. Ama odayı bir ceza aracı olarak kullanacak olursanız oda çocuk için sıkıcı bir hale dönüşebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir