Türkiye’nin En Ünlü Müzeleri

Büyük medeniyetlere beşiklik eden Anadolu topraklarında farklı kültürler yaşadığı için onlardan geriye kalan çok sayıda da yapıt var.

sakıp sabancı müzesi
sakıp sabancı müzesi

İşte bunların toplumun farklı kesimlerin beğenisine sunulduğu hem Devlet, hem de özel müzeler bulunuyor. Biz de çok sayıda yer alan bu müzelerden en bilinen müzeleri listeledik. Bakın bakalım hangilerini gezdiniz ya da hangilerini gezmek istersiniz.

İşte O Müzeler

  • Sakıp Sabancı Müzesi: Ünlü iş insanı Sakıp Sabancı adına 2002 yılında açılan müze, ülkemizin özel müzeleri arasında en önemli yeri teşkil eden müzelerden bir tanesi. Çok ünlü yerli ve yabancı sanatçıların eserlerinin de sergilendiği müze.
  • Rahmi Koç Müzesi: 1994 yılında açılan müze kurucusu Rahmi Koç’un ismini taşıyor. Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine ithaf edilen. Çok özel eserlerin yer aldığı, eski otomobillerin de bulunduğu bir özel müze.
zeugma mozaik
zeugma mozaik
  • Hatay Arkeoloji Müzesi: Mozaik alanında dünyanın en büyük ikinci müzesi. Her bir eser görülmeyi fazlasıyla hak ediyor.
  • Bodrum Sualtı Müzesi: Bodrum kalesi içinde yer alan müze, alanında sadece Ülkemizin değil dünyanın da en önemli müzeleri arasında.
  • Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi : Pek çok insanın bu kente gitmesine neden olan müzede değişik mozaikler, heykeller, elbette adını aldığı Zeugma’dan çıkarılan olağanüstü güzellikte eserler yer alıyor.
  • Antep Yemek Müzesi: Gaziantep müze cenneti gibi. Çok sayıda müze var. Onlardan birisi de yemek müzesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir