Nevresim ve Yatak Örtüleriniz için 5 Bakım Önerisi

Uyku kaliteniz için önemli olan yatak çarşaflarını satın almaya gittiğinizde, ihtiyacınız olan parçalarda çok sayıda farklı renk, desen, kumaş ve fiyat bulabilirsiniz. Özel talimatların ötesinde, nevresim, çarşaf, yastık kılıfı ve diğer yatak örtülerini temizleme ve bakımı için bu genel ipuçları işinize yarayabilir.

1. Bakım talimatlarını okuyun: Farklı yatak takımları için nasıl bakım yapacağınıza dair bulmaca çözmeni gerekmez. Satın aldığınız her bir yatak odası tekstili temizlik ve kurutma için özel tavsiyelerle birlikte gelir, sadece etiket üzerindeki talimatları izleyin.

2. Yatak tekstili genel bakım talimatları: Etiketteki özel bakım talimatlarını takip etmek her zaman en iyisidir, buna rağmen uymanız gereken bazı genel yıkama talimatları şöyledir: Nevresimler 40 dereceden düşük ılık suda yıkanabilir, sıcak suya gerek yoktur. Herhangi bir deterjan artığını çıkarmak için ek durulama devresini kullanın (varsa). Her zamankinden daha az deterjan kullanın. 

3. Kırışıklıkları önleyin: Makinede veya dışarıda çarşafları kuruturken çok kurutmaktan kaçının. Daha fazla kırışıklık olacaktır. Kurutucudan çıkan çarşafları hemen katlayın. Aşırı kırışıklıkları gidermek için elinizle düzeltip, bastırın. Bu evreyi kaçırdıysanız, buharlı ütü ile ütülemekten başka çare yoktur.

4. Yeterli miktar: Özellikle rahat ettiğiniz, sevdiğiniz yastık kılıflarını bulursanız, birkaç ekstra daha satın alın. Yastık kılıfları, çarşaflardan daha hızlı yıpranır. Yatak başına üç takım nevresim olması harika bir fikirdir. Yatakta birini depoda birini, birini de çamaşırda kullanın. 

5. Yatak pedi: Şilte ve alt tabaka arasında bir yatak pedi kullanın. Pedi, en azından ayda bir veya gerektiğinde yıkayın. Yastık kılıflarını ve nevresimleri de haftada en az iki kez değiştirin.

Leave a Comment