Yüksek Kan Şekeri Belirtileri Nelerdir?

Vücutta kan şekeri yükseldiği zaman bazı sorunlar oluşur. Kan şekeri yükseldiğinde kalp damarları hasar görür. Yüksek tansiyon, böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği ve çeşitli komplikasyonlar oluşur. Kan şekerinizin yüksek olup olmadığını erken anlarsanız birçok sorunun da önüne geçersiniz. Uyuşukluk, yanma ve karıncalanmalar özellikle eller, kolar ve bacaklarda görülür.

kan şekeri
kan şekeri

Yüksek Kan Şekeri Nasıl Anlaşılır?

Kanda şeker miktarı arttıkça sürekli idrara çıkma isteği belirir. Böbreklerde sorun ile karşılaşabilirsiniz. Su içme ihtiyacı çok hissedersiniz. Bu durumda da sık idrar olayı ile karşılaşırsınız. Kendinizi sürekli yorgun ve halsiz hisseder ve çabuk sıkıntı içine düşersiniz.

Açıklanmayan ağrılar ile karşılaşır ve kilo dalgalanmaları sık görülür. Beden yeterli glikozu alamadığı için ani kilo verebilir ya da ani kilo artışları yaşayabilirsiniz.

yüksek kan şekeri
yüksek kan şekeri

Bedende belirli denge olmadığı için zihniniz çabuk bulanır. Dikkatsizlik, unutkanlık, hafıza kayıpları da görülür. Sürekli açlık hissi yaşarsınız. Vücuda enerji vermek için devamlı ve sık yemek yeme ihtiyacı duyarsınız.

Baş dönmesi ise belirtileri arasında yer alır. Aniden baş dönme ile birlikte bulanık görme durumları ile karşılaşırsınız. Bu gibi belirtiler olduğu zaman kan şekerinizi ölçtürmeli ve hemen gerekli tedaviye geçmelisiniz. Kan şekerinin yüksek olması diğer organları da etkilediği için kalıcı hasarlara neden olur ve zamanla organlara sıçrayan hastalıklar sonucunda tedavi edilmeyecek güç durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir