Saç Bakımıyla İlgili Yanlış Bilgiler

Güzelliğinizi yansıtan ve önem verdiğiniz saçlarınıza acaba doğru ve uygun bakımı yapıyor musunuz?

Güzelliğin  Aynası Saçlar

Tarihte saçlar kadınların güzelliğinin simgesi kabul edilmiştir. Yunan kadın heykellerinde , özenerek taranmış şekil verilmiş ve taçlarla süslenmiş saçlar görürüz. Aynı şekilde birçok masallarda kadın saçının güzelliğine vurgu vardır. Örneğin, Rapunzel masalında uzun saçlar masalın ana temasıdır.
Günümüzde de durum pek farklı değil. Her kadın saçına özel bir önem verir. Saçının rengini değiştirir. Saçının modelini titizlikle seçer. Saçı ile güzelliğinin tamamlandığını düşünür.

Saç İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Güzelliğin simgesi saçlar hakkında yeterince bilgi sahibi olmadan gerekli bakımı yapmak ve sağlıklı saçlara kavuşmak imkansızdır.
Her insanın saç yapısı farklıdır. Saçlar, düz , dalgalı, seyrek, ince ya da kalın telli olabilirler. Saçınız yağlı bir yapıda olabilir, kepekli olabilir belki de kolay kırılabilir bir yapısı vardır. Doğru bakımı uygulayabilmek için önce saçınızın yapısını analiz ettirmeniz gerekir.
Bu iş için uzmanlardan yardım almanızda yarar vardır.

Saç Bakımı İle İlgili Yanlış Bilinenler Ve Doğrusu

Yaygın kanılar ne yazık ki  yanlış bilgi olarak yerleşiyor ve saçınıza özen gösterdiğinizi düşünürken saçınıza zarar veriyor olabilirsiniz. İşte başlıklar halinde yanlış bilinenleri ve doğruları sizin için sıraladık:
– Mutlaka hep aynı şampuanı kullanmak gerekir.
Bu tamamen yanlış bir bilgidir. Çünkü saçımız da canlıdır, nasıl ki mevsim geçişleri, stres, hastalık insan metabolizmasını etkiliyor, işte saçları da bu kapsamda düşünmek gerekir. Yıpratıcı etkilerin varlığı, şampuan seçiminizde mutlaka etken olmalıdır. Bunu unutmayın.
– Saçlar  her gün yıkanmaz.
Bir başka yanlış bilgi de budur ve çok yaygın bir kanıdır. Oysa saçımız da her gün bakılmak ister. Önemli olan doğru ürünleri kullanmak ve doğru teknikleri uygulamaktır.
– Saçı yıkanmadan önce asla taranmamalıdır.
Yine yanlış bir bilgi. Duşa girmeden önce saçların itinayla fırçalanması saçın yıkanma aşamasına hazırlıktır ve saç derisini de hareketlendirecektir. Kuru saçı fırçalarken nazikçe ve kırmadan taramaya dikkat edilmelidir.
– Saçlarımı 2 dakikada yıkar çıkarım.
Hayır bu bilgi kesinlikle yanlıştır. Saçlar, saç derisine parmak uçlarıyla masaj yapılarak yıkanmalıdır. Böylece  kan dolaşımına katkı sağlanmış olur. Bu şekilde uygulanan şampuan titizlikle durulanarak çıkarılmalıdır. Bu süreçte asla 8-10 dakikadan daha kısa sürede olamayacaktır. Saçınızın bakımına yeterli zamanı ayırmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir