Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık çok farklı bir sanat türüdür. Fotoğrafçılık ve fotoğrafçılık aksesuarları daha çok kişinin gördüğü nesneleri kendi dil ve becerisi sayesinde kendi oluşturduğu görsel sanata dönüştürmesidir. Fotoğrafçılık, fotoğraf makinesi kullanarak ışığı bir yüzey üzerine yansıtarak görüntü oluşturmasıdır ve estetik yönlü bir sanattır. Dijital çağ sayesin de, elektronik görüntü makine algılayıcı da fotoğraf, her bir görüntünün sağlanması elektrik yüklerinden kaynaklı bu fotoğrafın çekilmesi sonucu oluşur.

Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir ?

Siyah ve Beyaz

Eskiden tüm fotoğraflar aslında siyah ve beyazdı. Renkli film kullanılmaya başlandığı zaman bile rağbetini korudu. Bunun nedenleri aslında hem düşük fiyat olmaları hem de fotoğraflara klasik görünüm vermelerini sağlamasıydı. Aslın da tüm siyah beyaz fotoğraflar sadece siyah ve beyaz değildir. Çeşitli işlemelere bağlı olarak başka renklere de sahiptirler. Bazı tam renkli dijital fotoğraflar da düzenleme işlemleri yapılarak siyah ve beyaz hale getirilebilir.

Renkli

Renkli Fotoğraf daha sonralardan icat edilmiş ve geliştirilmiştir. Renkli fotoğraflar üzerinde yapılan ilk çalışmalar sonucu son derece uzun çekimler gerektirmiş ve beyaz ışığa maruz kalan renkli fotoğraflar kısa sürede solmuştur.

Dijital Fotoğrafçılık

İlk dijital fotoğraf makinesi Kodak mühendis teknisyen tarafından yapılmıştır. Pazara sunulan ilk renkli dijital fotoğraf makinesi ise 1994 yılında Apple tarafından ABD’de piyasaya sürülmüştür.

Fotoğrafçılık Çeşitleri Nelerdir ?

1.) Sokak fotoğrafçılığı
2.) Belgesel fotoğrafçılığı
3.) Düğün fotoğrafçılığı
4.) Gezi fotoğrafçılığı
5.) Moda fotoğrafçılığı
6.) Portre fotoğrafçılığı
7.) Yemek fotoğrafçılığı

Fotoğrafçılık Malzemeleri Nelerdir ?

Fotoğrafçılık malzemeleri aslında sanıldığı kadar basit bir iş değildir. Bu iş sadece dijital fotoğraf makinesi alarak ya da fotoğrafçılık eğitimi alarak başarılı fotoğraflar çekileceği anlamına gelmez. Fotoğraf malzemeleri ve fotoğraf makinesi aksesuarları yeterli ekipmanlar olmadan da bu işler yapılmaz. Fotoğrafçılık da anı yakalamak ve net görüntüler almak çok önemlidir.

Tripod

Tripod, fotoğraf makinesini yere sabitleyen, profesyonel fotoğrafçıların olmazsa olmazı kullandığı bir araçtır.

Flaş

Fotoğrafçılık malzemeleri denince aklımıza ilk gelenlerden bir diğeri de flaş dır. Az ışıklı ortamlar da çekim yaparken kullanılır.

Filtre

Fotoğrafçının yanın da bulunması gereken bir diğer malzeme de filtre dir. Bu filtreler silindir şeklindedir ve ışık ile renkleri dengeler. Her objektif için farklı filtreler vardır. En çok kullanılan filtreler yumuşak ve ısıtıcı filtreler dir.

Lens Temizleme Bezi

Lensler, kullanımı dikkat ister. Özellikle temizliği için bazı yapılması gereken işlemler vardır. Bunlar solüsyon, fırça ve bezdir. Bunların sayesin de lensler çizmeden temizlenir.

Sabit ( Zoom ) Lensler

Zoom lensler spor ve portre fotoğraf çekimlerin de kullanılır.

Macro Lensler

Macro lensle doğa çekimlerin de kullanılır. Çekim yapılacak yere göre değişik mm yani büyütmeler de makro lensler tercih edilebilir. Bir diğer fotoğraf malzemeleri de fotoğraf çantası, şarj cihazı, hafıza kartı, yedek pil ve yağmurluktur dur.

Fotoğraf Makinesi Aksesuarları Nelerdir ?

Fotoğrafçılık aksesuarları, her fotoğrafçı için farklıdır. Kimi fotoğrafçılar Tripod kullanarak çekim yaparken kimileri ise hiç kullanmaz. Ayrıca  moda, düğün, doğum günü, yemek gibi fotoğraf dalların da farklı malzemelere ihtiyaçları vardır. Bu fotoğraf aksesuarlar ise şunlardır şunlardır;

1.) Zamanlayıcı
2.) Tripot
3.) Hafıza kartı çantası
4.) Lens temizle seti
5.) Yağmurluk
6.) Batarya

Fotoğraf Makinesi Bataryası

Fotoğraf makinesi bataryaları, kesintisiz çekimler de kullanılır. En az 2 adet batarya olması şarttır. Çünkü uzun süreleri çekim ve belgeseller de makinenizin her zaman hazır olması gerekir.

Yağmurluk

Fotoğraf aksesuarlar, yağmurlu hava şartlarına karşı fotoğrafçıların her zaman yanında bulunması gerekir. Özellikle manzara, sokak ve belgeseller için hazır da bulunması şarttır.

Hafıza Kartı Çantası

Fotoğraf makinesi aksesuarları arasında hafıza kartı çantası da çok önemli malzemeler arasın da yer alır. Çünkü çeşitli fotoğraflar ve pozlar çekmek için gereklidir. Arıza ve bozulma, durumların da bu minik çantalardan mutlaka olması gerekir. Diğerlerini ise yukarı da açıklamıştım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir