Mıknatıs Nerede Satılır

Mıknatıs, demir-nikel-kobalt gibi maddelerden meydana gelen cisimleri çekme özelliği gösterir. Mıknatısın karşılıklı (zıt) uçları çekme ve itme kuvvetlerinin merkezidir. Bunlara mıknatısın kutupları denir. Mıknatıslar 3 gruba ayrılır:

Doğal Mıknatıslar: İtme-çekme kuvvetinin kendisinde bulunduğu, içerisinde manyetit adı verilen demir-oksit bileşiğinin bulunduğu kayaçlar bu gruba girer.

Yapay Mıknatıslar: Şu anda kullandığımız bütün mıknatıslar birer yapay mıknatıstır. Yapımında demir veya çelik kullanılır. Yapay vasıtasıyla manyetik mıknatıs haline gelir. Devamlı ya da geçici bir zaman içinde mıknatıs haline gelirler. Boyutları ve şekilleri değişebilir.

Elektromıknatıs: Saf demir çubuk etrafına sarılmış geçirgen bir sargıdan (selenoitten) elektrik akımının geçmesi durumunda meydana gelir.

Mıknatısın Özellikleri

Mıknatısın zıt kutupları (N-S) birbirini çeker. Aynı kutuplar (S-S/N-N) ise birbirlerini iterler.

Her mıknatısın çevresinde manyetik alanlar vardır. Bu manyetik alanın kuvvet çizgileri kuzey kutbundan çıkar, güney kutbunda son bulur.

Dünyamızın mıknatıs özelliği vardır. Bu nedenle pusula ile yönümüzü bulabiliriz.

Mıknatıs bölündüğü zaman tüm parçalarda mıknatısın kutupları meydana gelir.

Mıknatısla ilgili bir deney ya da gözlem yapacağınız zaman yakınınızda cep telefonu, bankamatik kartı, TV, bilgisayar ekranı bulundurmamaya özen gösterin. Zira mıknatıs bu gibi cihazlara zarar verebilir.

Mıknatıs Çeşitleri

Çubuk Mıknatıs: Bir ucu pozitif, diğer ucu negatif olan silindir ya da dikdörtgen şeklindeki mıknatıslardır. U mıknatıs ya da at nalı mıknatısın uçları iki zıt kutup durumundadır. Çubuk mıknatısa göre zıt kutupları daha yakındır.

Birleşik Mıknatıs/Manyetik Batarya: Tipleri aynı olan mıknatıslar eş kutupları üst üste gelecek şekilde çoğaltılır. Bu durumda mıknatısın gücü artar.

Elektromıknatıs: Yalıtılmış ince kabloların ham demire sarılıp kablolardan akım geçmesiyle oluşturulur. Kalıcılık aranmaz. Bu sistemin mıknatıslık özelliği elektriğe bağlıdır.

Mıknatısların Kullanım Alanları

Alışveriş merkezlerindeki kıyafetlerin alarmlarında

Radyo, televizyon ve bilgisayar gibi cihazların yapısında

Kredi ve ATM kartları

Elektrikli motor

Elektrik santrallerinde jeneratörlerde elektrik enerjisi elde etmek için kullanılabilir.

Mıknatıs Nerelerde Satılır?

Mıknatıs almak istiyorsanız ilk olarak internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. İnternette oldukça uygun fiyatlı mıknatıslar bulabilirsiniz. Ayrıca kırtasiyelerden, elektronikçilerden, elektrik tesisatçılarından ve mıknatıs malzemeleri satan yerlerden rahatlıkça ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir