Bisiklet Zayıflatır Mı?

Son zamanların en büyük derdi olan kilo, yediden yetmişe herkesin problemi. Birçok nedene bağlı kilo alımının en büyük sebebi hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Miskinliğin yanında, abur cubur yeme alışkanlığı, fast food tarzı yüksek kalorili gıda tüketimi, depresyon, kortizon tarzı ilaçlar gibi birçok sebep obeziteye sebep oluyor. Kilonun getirdiği engeller insanları günlük yaşantıda fazlasıyla üzüyor. Giyilemeyen mayo, giyilemeyen kıyafetler, çabuk yorulma, etraftaki bakışlar ve dahası…

İnsanlar kendinde ilk olarak spor ve zayıflama motivasyonunu bulması lazım. Çünkü her şey kafada bitiyor. Diyet programı tek başına yeterli olmuyor. Harekete geçmek lazım. Gerçekten kilosuyla vedalaşmak isteyenler bunu başarabilir. Aksi takdirde kilo verimi hep yarıda kesilecek ve yeterli verimi alamayacaksınız. Yürüyüş, spor aletleri ve bisiklet sürmekle işe başlayabilirsiniz.

Bisiklet sürerek zayıflamanın en eğlenceli yolunu seçebilirsiniz. Bisiklet sürmenin birçok avantajı bulunuyor. Temiz havada bol oksijenle yağ yakımını sağladığı gibi stres atmada da çok başarılı. Doğada veya bulunduğunuz çevrede bisiklet turuyla hem kafanız dağılıyor hem de zayıflamayı eğlenceli kılıyorsunuz.

Bisiklet sürerek zayıflama hedefleyenler kendilerine bir düzen oturtmalıdırlar. Her gün düzenli olarak bisiklet sürmelidirler. Çünkü verilen emeğin karşılığını almak istiyorsanız istikrar önem kazanıyor. Bir gün yapıp bir gün yapmayarak motivasyonunuzu düşürür, hevesinizi kaçırırsınız. Pek çok alışkanlığınızı değiştireceğiniz gibi yemek rutininize de el atmanız gerekiyor.

Bisiklet Sürmek ve Kalori

Eğlenceli bir aktivite olan bisiklet sürmek pek çok kasın çalışmasına vesile olduğu için çok başarılıdır. Üst baldır kasları, alt bacak kasları, göğüs kasları, karın kasları gibi pek çok kası çalıştırarak yüksek kalori yakmanıza yardımcı olur. Zayıflamanın yanında bölgesel olarak çalışmak için bisiklet sürmek çok etkilidir. Özellikle kalp ve damar sistemini, dolaşım sistemini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. Kondisyon açısından birçok spor tekniğinden öndedir.

Bir saatlik bisiklet sürüşüyle ortalama 550 kalori yakılıyor. Hızınızın çok şiddetli olmasına da gerek yok. Tabi sürüş temponuzu daha da arttırarak kalori yıkımı sağlayabilirsiniz. Bisiklet sürmeye yeni başlayanların süreyi kısa tutmaları daha iyi olur. Yarım saatlik sürelerde başlayabilirler. Yarım saatlik bisiklet sürmenin kalori miktarı ise 300 civarında oluyor. Müsaitlik durumlarına göre haftada iki veya üç gün bisiklet sürme aktivitesi yapabilirler.
Bisiklet sürmeye başlamadan önce ısınma hareketleri yapabilirsiniz. Bu sizi spora hazırlayacaktır. Aktivitenizi bitirdikten sonra esneme hareketleri yaparak vücudunuzu dinlendirin. Ve daha sonra mutlaka duş almayı ve bölgesel yerlerinizi keselemeyi unutmayınız.

Bisiklet ve Diyet

Bisiklet sürerken diyet pek tabi çok önemlidir. Genelde insanlar yediği gıdaları yaktıklarını düşündükleri için sağlıksız beslenmelerine devam ediyorlar. Fakat tek başına bir yere kadar etkili olabilir. Eğer size uygun bir diyetle bisiklet sürmeye devam ederseniz daha hızlı ve sağlıklı kilo verebilirsiniz. Bol su içerseniz, şekerli, yağlı gıdalardan uzak durursanız olumlu etkilerini kısa sürede görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir