Kredi Kartına Yatırılan Fazla Para Nasıl Geri Alınır?

Kredi kartı kullanımı günümüzde oldukça yaygınlaşmış bir durumdadır. Çoğu kişi alışverişlerinde faturalarını ödemeye kadar her şeyde kredi kartı kullanılmaktadır. Kredi kartı ödemelerini zamanında yapmak kredi notu açısından oldukça önemli bir konudur. Kredi kartı borcu öderken yanlışlıkla fazla para yatırmak çoğu kişinin başına gelen bir durumdur. Vatandaşlar aklına ise kredi kartına fazla yatan para nasıl alınır sorusu gelmektedir.

Vatandaşlar zaten kredi kartını borcunu ödemekte zorlanırken birde fazla para yatırmak maddi açıdan sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle fazla para yatıran kişiler paralarını geri almanın yollarını aramaktadır. Şunu belirtelim ki yatırılan para asla boşa gitmemektedir. Bu durum sizin yararınıza bile olabilir. Maddi açıdan zorlanmayacaksanız fazla para yatırmak borcunuzun azalmasına yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın ki fazladan para yatırmak kredi notunuza artı puan kazandırmayacaktır. Artı puan kazanmak için borcunuzu zamanında ödemeye dikkat etmelisiniz.

Bir Dahaki Harcamanız İçin Kullanabilirsiniz

Kredi kartınıza yatırdığınız fazla para bakiyenize eklenir ve bir daha harcama yaptığınız zaman bu bakiyeden alışveriş yapabilirsiniz. Fazladan yatırdığınız para gelecek ayki ekstrede borç olarak gözükmez. Fazla yatırdığınız paradan bu harcamalar düşer. Bu para sizi zor duruma sokmayacaksa bankada kalabilir ve harcamalarınızda kullanabilirsiniz. Sürekli olarak kullandığınız kredi kartına fazla para yatırdıysanız hiçbir sorun yok demektir.

Geri Ödeme Talep Edin

Çok sık kullanmadığınız kartınıza fazla para yatırdıysanız bankadan paranızı talep edebilirisiniz. Geri ödeme talebi yapmanın iki yöntem bulunmaktadır. Geri ödeme talebinde bulunmak için müşteri hizmetlerini arayarak iade talebi oluşturabilirsiniz. Müşteri temsilcisi sizden gerekli bilgileri aldıktan sonra geri ödeme talebinizi işleme alacaktır. Diğer yöntem ise bankanızın şubesine giderek geri ödeme talebi oluşturabilirsiniz.

Geri ödeme talebi oluşturduktan sonra paranız ortalama 1 iş günü içerisinde hesap kartınıza iade edilir. İade edilen tutarı görmek için ATM’lere gidebilir ya da internet bankacılığından hesabınızı kontrol ederek geri ödeme talebinize yatırılan tutarı görebilirsiniz. Unutmayın fazladan yatırılan para limitinizi artırmayacaktır. Üstelik kendi limitinizi aştığınız takdirde faiz işleyecek ve borcunuz artacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir