Hard Disk’den Veri Kurtarma

RAM, yani sistem bellekleri bilgisayar kapalı olduğunda bilgileri saklama özelliğine sahip değildir. Sistem bellekleri verileri saklayamadığı için güç kullanımı kapalı olduğu zaman bilgileri saklayacak bir donanım gerekmektedir. Sabit disk sürücüleri ihtiyaç duyulan veri saklama görevini yapmaktadırlar. Hard Disk’ler yaptığınız işlemlerinizi, dosyalarınızı, resimlerinizi saklayan donanımlardır.

Teknolojideki ilerlemeye ve gelişmeye paralel olarak günümüzde farklı disk türleri geliştirilmiştir. En yaygın olarak kullanılan disk türlerinden bazıları SAS, SATA, SSD, IDE disk türleridir.

Son yıllarda gerek kurumsal anlamda gerekse bireysel anlamda teknoloji kullanımı yaygınlaşmıştır. Buna bağlı olarak kişiden kaynaklanan ya da teknolojik aksaklıktan kaynaklanan sebeplerden dolayı veri kayıpları yaşanmaktadır. Bu durumlarda çökmüş bilgisayardan veri kurtarma alanında profesyonellere başvurmalısınız.

1) Fiziksel Arızalanan Hard Disk’ den Veri Kurtarma

Kullanıcılar zaman zaman disklerine fiziksel arızalardan dolayı erişememektedirler. Fiziksel arızlar cihazın düşmesi, aşırı ısınması, doğal afetler ya da kendiliğinden meydana gelmektedir. Bu ve benzeri herhangi bir sebepten dolayı dataları riske edecek davranışlardan kaçınılmalıdır. Ve cihazın elektrik ile olan akımına son verilmelidir. Bu gibi fiziksel arızalı durumlarda çökmüş bilgisayardan veri kurtarma için bize başvurabilirsiniz.

2) Yazılımdan Kaynaklanan Hatalardan Veri Kurtarma

Disk cihaz tarafından tanınmasına ve kullanımında herhangi bir arıza olmamasına rağmen bazen kaydedilen verilere ulaşılmamaktadır.  Bu veri kayıplarının sebebi daha çok kişinin kendisinden ya da cihaza işlem yapan kişiden kaynaklanmaktadır. Bu sorunların en önemlilerinden birisi verilerin yedeklenmeden format atılması ya da işletim sistemi kurulmasıdır. Bunun yanında yanlışlıkla verilerin silinmesi sonucu veriler kaybolmakta ve ulaşılamamaktadır. Yazılımsal hatalarda veya çökmüş bilgisayardan veri kurtarma için profesyonel ekiplerden yardım almak en doğru işlemdir. Veri kurtarma alanında uzman olan kişilere ulaşarak (444 36 98) verilerinizi kurtarmak için destek alabilirsiniz.

3) Raid Sistemler

Raid sistemler, bireysel kullanımdan daha ziyade büyük şirketlerde kullanılan sistemlerdendir. Ticari işletmelerde en az iki disk aynı anda tek depolama alanı şeklinde yapılandırılmaktadır. Bu depolama birimleri yapılandırmayı sağlayan teknolojik donanım ve özel yazılımlarla oluşturulmaktadır. En çok kullanılan türleri RAID-10, RAID-6, RAID-5’ dir.

Raid tarzı sistemlerde veri kayıpları hem yazılım hem de fiziki açıdan kaynaklanabilmektedir. Bu nedenle çökmüş bilgisayardan veri kurtarma seçenekleri arasında yapılacak en iyi şey işi profesyonellerine bırakmaktır. Raid sistemler için verilerinizi kurtarmak için profesyonel ekibimize başvurarak verilerinizi kurtarabilirsiniz.

4) Hacker Virüslerinden Veri Kurtarma

Teknolojideki gelişmeler olumlu kullanılmakla beraber zaman zaman kişilerin kötü emellerine de alet olmaktadır.  Son zamanlarda işletim sistemlerinin vermiş olduğu güvenlik açıklarından dolayı kötü niyetli kimseler sisteme sızmaktadırlar. Sisteme sızan hacker ve virüsler bilgileri ele geçirerek şifrelemektedirler. Şifrelenen dosyalar karşılığında verilerinizi kurtarabilmek için sizden fidye talep etmektedirler. Dünya genelinde çok sayıda görülen bu olaylara ülkemizde de rastlanmaktadır.

Hacker virüslerden kurtulmak için çökmüş bilgisayardan veri kurtarma yöntemlerini yapmanız doğru olmayacaktır. Karşılaşılan bu tip durumlarda virüsü silmeye dahi kalkışılmamalıdır. Sisteme herhangi bir müdahalede bulunmadan önce yapılması gereken en önemli hareket veri kurtarma uzmanlarına başvurmaktır.

Hacker ve virüslerin dosyalarınızı kolay ele geçirmelerini engellemek için bazı uygulamaları yapabilirsiniz. Bu uygulamaların başında kullanmış olduğunuz şifrelerin güvenlik düzeyini arttırmak olacaktır. Bununla beraber e-maillerinize gelen mesajlar tanımadığınız bir adresten geldi ise eklentileri açmamanızda fayda vardır. Bütün bunları yapmanıza rağmen cihazınızdaki veriler virüs ya da hackerler tarafından ele geçirilebilmektedir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken ilk şey kendinizin müdahale de bulunmamasıdır. Bunun yerine yapılması gereken hemen alanında uzman ve profesyonel kişilere ulaşarak yardım alınmasıdır.

Çöken bilgisayardan veri kurtarmak için https://www.goldverikurtarma.com/cokmus-bilgisayardan-veri-kurtarma web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir