Evde Deterjan Nasıl Yapılır?

Hazır deterjanların hem insan sağlığına hem de çevreye verdiği zararları artık hemen herkes biliyor. Peki, bunu önlemenin bir yolu yok mu? İşte size evde çok kolay şekilde yapabileceğiniz doğal çamaşır deterjanı formülleri…

Evde Çamaşır Deterjanı Nasıl Hazırlanır?

Evde kullandığınız kimyasal çamaşır deterjanı yerine çok basit ve pratik bir şekilde çamaşır deterjanınızı üretebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan sadece 1 çorba kaşığı kadar boraks (eczane ve bazı aktarlarda bulabilirsiniz), 1/2 çorba kaşığı kadar karbonat ve 1 çorba kaşığı kadar da çamaşır sodası. Hazırlamak için ekstra bir çalışmaya da ihtiyaç yok.

deterjan

deterjan

Tüm malzemeleri belirtilen miktar kadar makinenizin deterjan bölümüne koyun ve çalıştırın hepsi bu kadar, eğer dilerseniz bu karışıma 1 ölçek de çeşitli aromalar da ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı sabunu rendesi, limon, portakal, lavanta ya da nane yağı farklı kokular ve etkiler bırakabiliyor.

Ev Yapımı Likit Çamaşır Deterjanı

Likit çamaşır deterjanı hazırlamak isterseniz; 1 litre kadar su, 1 kalıp sabun rendesi, 1 su bardağı çamaşır sodası, yarım su bardağı kadar boraks gerekiyor.

ev yapımı deterjan

ev yapımı deterjan

Bir tencereye önce suyu koyup ocakta kaynatıyorsunuz. Su kaynadıktan sonra önce sabun rendesi, sabun eridikten sonra 1 su bardağı kadar çamaşır sodasını ve 1/2 su bardağı boraks ekliyor ve hızlıca karıştırıyorsunuz. 5-10 dakika içerisinde kıvam almaya başlayan likit çamaşır deterjanınız hazır… Eğer likit deterjanınız çok koyu olur ise biraz kaynamış ılık su ekleyebilirsiniz.

Leave a Comment