Eski Tişörtler Nasıl Değerlendirilebilir?

Annelerden gelen bir alışkanlık olduğu üzere eskiyen, rengi solan, baskısı dökülen tişörtler doğrudan ayakkabı temizlemek, yerleri silmek üzere çöpe atılır. Ancak eskiyen tişörtler daha eğlenceli şekillerde değerlendirilebilir. Üst düzey beceri sahibi olmayı gerektirmeyen işlemler olduğu için herkes tarafından evde kolaylıkla yapılabilir.

eski kıyafetler
eski kıyafetler

Tişörtlerin Geri Dönüşümü

Tişörtlerin nasıl değerlendirileceği kumaş türü ve modeline göre belirlenir. Baskısız basic denilen modellerin kumaşları sert olmadığı için kolayca şekil alabilir. Elinizde çok sayıda tişört olması gerekmez. Bir basic tişörtü değerlendirmek için şu adımları uygulamanız gerekir:

Tişörtü düz bir zemine serin ve enlemesine olarak makasla iki parmak genişliğinde parçalara ayırın. Parçalar, tişört iki yüzlü olduğu için halkalar haline gelecektir. Bu halkaları da bir tarafından keserek düz şeritler elde edin. Şeritleri dilerseniz kumaş boyaları kullanarak farklı renklere boyayabilirsiniz. Daha sonra bu şeritlerden üçlü örgüler yapın ve bu örgüleri birbiri ucuna bağlayın. Şimdi elinizde tekbir uzun örgü olmalı.

eski tişört
eski tişört

Bu örgüyü yuvarlayarak dilerseniz bir nihale elde edebilir ya da küçük küçük sarmallar yaparak bardak altlıkları yapabilirsiniz. Ancak sarmallar bitince şeritleri birbirlerine küçük dikişlerle tutturmayı unutmamak gerekiyor. Ayrıca elinizde daha çok tişört varsa aynı yöntemi kullanarak daha büyük sarmallar ya da dilediğiniz diğer şekillerde paspas ve kilim gibi sergiler de yapmak mümkün. Eğer tişörtleriniz baskılı ise baskıları ortalamak kaydıyla kareler şekillerde tişörtleri kesip, bu parçaları yan yana dikdörtgen ya da kare halini alacak biçimde dikerek yazlık bir battaniye haline getirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir