Erkeklerin Neden Saçı Dökülür?

Erkeklerin saçlarla ilgili en sık yaşadıkları problemlerden biri, saç dökülmeleridir. Saç dökülmesi, birçok erkeğin başına gelen en büyük sorunlardan biridir. Hal böyle olunca da bu durumun sağlık açısından nedenleri nedir hep merak edilir.

2 türlü erkekte saç dökülme nedeni vardır. Genelde saç dökülmesi erkeklerde androgenetik alopesi ya da erkek tipi saç dökülme diye ana faktörlere ayrılmıştır. Ergenlik itibariyle her erkeğin saçları, belirli oranda incelmeye başlar ve incelir. 20’li yaşlara gelen erkek nüfusunun ortalama %20’sinde genel olarak erkek tipi saç dökülmesi meydana gelebilir. Bununla beraber 40’lı yaşlarda ise %40 oranında saç dökülmesi olurken, yaş 50’lere geldiğinde de erkeklerin %50’sinde saç dökülmesi oluşabilir.

Elbette erkeklerde saç dökülmesinin sebep verdiği birçok faktörlerde bulunur. Bunlardan biri de genetiktir. Aile mirası olarak erkeklerin saç tipine göre genetik olarak saç dökülmesi meydana gelebilir.

Hormonlarda Erkek Saç Dökülmesinde Etkili!

Dihidrotestosteron, testosterona bağlı erkeklerde saç dökülmesini yaratan en büyük hormondur. DHT olarak kısa adı bulunan bu hormon, saç köklerinde DHT’nin olmasıyla birlikte saç köklerinde küçülmeler oluşur. Saç kökleri ne kadar küçülürse, erkeklerin de saç formlarının daha ince ve kısa olması durumları meydana gelecektir.

Yaygın biçimde erkeklerdeki saç dökülmelerine neden olan bazı durumlar ise şapka takmak ya da zayıf saç derisi olmasıdır. Ayrıca erkeklerde saça yanlış kozmetik ürünler kullanmak, her gün saç yıkamayla saçın kimyasını bozmak ya da stres gibi nedenler doğrudan saçların yıpranmasına ve zamanla dökülmesine neden olan sorunlar olmaktadır.

Deri Problemleri Saç Döker mi?

Çoğu zaman saç dökülmesine neden olan konulardan biri de deri ve iç hastalıklar ile alakalı durumlardır. Saç kökleri, deriye bağlı olmasıyla beraber deriden kaynaklı tüm sorunlarda direkt olarak saç incelmesi ya da saç kökünü zayıflatması gibi konularda meydana gelir. Egzama, liken hastalığı, sedef, aşırı yağlanan deriler ya da mantar gibi deri hastalıkların birçoğu saç dökülmesini kaçınılmaz kılar. Bu nedenle saç dökülmesinde deri problemleriniz varsa acil olarak deri hastalıkları bölümüne başvurarak hekim desteği alabilirsiniz.

Bir başka konu ise tabi ki yanlış beslenme alışkanlığıdır. Dengeli beslenmemek, düzenli beslenmeme gibi konular erkeklerin saç dökülmesine neden olan konular olarak bilinir. Ayrıca pratik ve dengeli beslenme ile bu sorunu çözümlemek mümkünken hızlıca vitamin ve mineral eksikliğinizi de ortadan kaldırabilirsiniz. Vücutta D vitamini, çinko, B12, folik asit, demir, biotin gibi çeşitli mineraller ve vitaminlerin değerleri düşük olursa, saç köklerinde zayıflama ve saçların dökülmesi kaçınılmaz olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir