Diş Sağlığınız İçin Mutlaka Yapmanız Gereken 4 Şey

Dişlerimizin bakımı hem estetik hem de sağlık açısından önemli. Diş bakımını, sadece onları fırçalamaktan ibaret zannetmek ise biraz tembellikten biraz da bilgi eksikliğinden… Çünkü dişlerini düzenli olarak fırçalamak sadece bakterilerin gün içinde ağzımızda daha az barınmasına ve kötü kokulara karşı bizleri korur.diş bakımı

diş bakımı

diş bakımı

Elbette diş fırçalamayı, ağız bakımının önemli bir parçası sayıyor ve bunu hafife almıyoruz. Ama tamamlayıcı bazı bakımlar ve tedbirler olmazsa, eksik kalacağını söylüyoruz.

4 Maddede Ağız Bakımı

  • Dişlerin düzenli olarak fırçalanması zaten bu bakım sürecinin temelini oluşturuyor. Fakat dişinizi doğru fırçalamıyorsanız, ağzı sadece birkaç saatliğine bakterilerden ve kötü kokulardan arındırır, ama bir yandan da diş etlerinize ciddi zarar verirsiniz. Diş etlerindeki hasarı çok da hafife almayın, çünkü bu hasarlar diş kaybına kadar giden yolun başlangıcı olabilir. Bu yüzden de dişlerinizi sağdan sola ya da soldan sağa değil, yukarıdan aşağıya doğru fırçalamalısınız.
  • Diş eti demişken, diş eti bakımının da ağız sağlığı açısından çok mühim olduğunu söylemeliyiz. Diş etlerinin çekilmeye başlaması, maalesef geri dönüşü neredeyse imkânsız bir durum. Bu çelimeler dişlerin kaybına yol açıyor.
diş sağlığı

diş sağlığı

  • Ağız temizliğinin yine önemli bir parçası olan diş taşı temizliği de, düzenli olarak (6 ayda bir tavsiye edilir) yaptırılması gerekir. Diş taşları da diş etlerinin çekilmesinin en büyük sebeplerinden olup, diş etinin içinde biriken bakterilerin diş taşına dönüşmesi ve hem kötü kokuya hem de diş köküne zarar verir.
  • Her gün diş ipi kullanmak diş taşı oluşumunu geciktirir. Bu yüzden diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Ve mümkünse ağız gargarası da kullanmalısınız.

Leave a Comment