Dış Cephede İç Cephe Boyası Kullanılır mı?

Dekorasyonun temeli boya koridorunda her şey değişti. Günümüzün boya bileşenlerinin arkasındaki kimya, hem üreticilerin hem de profesyonellerin kullanım amaçları için onları ince ayarlar. Biri dış, biri iç mekân kullanımı için etiketlenmiş iki kutu boya arasında ne fark olabilir? Evet, her ikisi de aynı pigment içeriyor, Aynı parlaklığı var, ikisi de boya tabii. Fakat bu iki benzerlikten sonra farklılaşmaya başlarlar.

boya
boya

İç ve Dış Cephe Boyaları Bileşenleri Arasındaki Farklar

Belirli ortama özgü katkıların olmaması, iç cephe boyalarına dış yüzeylerde kullanıldığında bir dezavantaj verir ve iç cephe ve dış cephe formüllü boyalar arasındaki farklar burada sona ermez. Boya diğer üç temel bileşene de baktığınızda farklılıklar ortaya çıkmaya başlar; pigment, bağlayıcılar ve sıvılar.

Renk ile bir kutu boya sağlayan pigmentle başlayalım; iç cephe boyaları, renk için organik pigmentler içerebilir ve belirli tipteki organik pigmentler bir dış yüzey üzerinde kullanıldığında kaybolur. Dış boya formülleri bu pigmentleri önler, bu da dış mekan boya projeleri için gereken zamanı arttırır.

boya kullanımı
boya kullanımı

Benzer şekilde, boyalar, pigmenti boyalı yüzeye yapıştıracak şekilde kullanılan bağlayıcılar olarak bilinen katkı maddeleri ile formüle edilir. Dış cephe boyalarının çevrenin olumsuz etkilerine karşı kullanılan formülasyonlarda kullanılan bağlayıcılar, çatlama ve tebeşirlenme gibi bütünlük sorunlarına ve artmış nem kontrolüne direnç kazandırır. İç cephe boya bağlayıcıları, dış cephe boyalarında mutlaka gerekli bir kaliteye sahip olmayan abraziteden daha iyi direnç sağlayabilir.

İç ve dış cephe boyaları, kullanılan sıvı türleri açısından farklıdır. İç cephe boyaları, özellikle lateks de dâhil olmak üzere kapalı su bazlı boyalar en düşük VOC seviyelerini (uçucu organik bileşikler) içerecek şekilde tasarlanır. Bu nedenle düşük ila hiç VOC seviyesi olmayan iç cephe boyalarını arayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir