Öz disiplin kazanmanın yolları

Yeteneklerinizi, sınırlarınızı ve kendi analizinizi doğru ve net şekilde yapmanız öz güven kazanımda ilk şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bulunduğunuz yeri tam olarak tespit etmek sizi ileriyi daha kolay görmenizi sağlayacaktır. Hedeflerinizi belirlemelisiniz ve Hedefinizin olması motivasyonunuzu artıracak bunun birlikte öz disiplinin gelişimini sağlanacaktır. Kurallara uymak, sabırlı olmak, çaba göstermek başarının en önemli kuraları ve aşamaları oluşturmaktadır.

öz disiplin

Erteleme, geç kalma, boş verme, üşenme gibi kötü alışkanlıklardan kurtulma öz disiplinin gelişmesinde etkilidir. Spor yapmak, kitap okumak gibi alışkanlıklar kazanmak öz disiplin kazanma yolunda sizi destekler. Başladığınız işi yarıda bırakmamak kişinin kendine olan güveninin artmasını ve öz disiplinin gelişmesini sağlayacaktır. Kötü yönünüzü törpüleyerek ondan uzaklaşamazsınız gerekmektedir. Aynı zamanda Zayıf yönlerini fark etmek ile değişim yaratmaya başlamanızın ön koşulu olarak kabul edilen ilk adımıdır. Mağazaya gittiğinizde fazla harcama yapıyorsanız eğer kredi kartınızı evde bırakın ve sadece nakit para ile alışveriş yapın bu size farklı bir deneyim yaratacaktır.

Hedeflerinizi karşılamak ve öz disiplinin faydalarını toplamak için kendinizi hayal edin ve başarılarınızı hayal ettiğinizde motivasyonunuz yükselmiş olacaktır. Hedeflerinize bağlı kalın ve elde edeceğiniz her şeyin bir listesini yazın böylece daha olumlu sonuçlar alacaksınız.

Vazgeçmeyiş seçtiğinizde ise listeyi tekrar okuyun ve başarılı olmanın hayalini kurun, başardığınızda nasıl hissedeceğinizi kendinize hatırlatın ve bunun motivasyonuz üzerindeki etkisini gömüş olacaksanız. Hayatta bir hata yaptığınızda, bu başarısız olduğunuz anlamına da gemlememektedir, bunu doğal bir süreç olduğunu unutmamak gerekmektedir. Hatalar yapmak, daha iyi olma sürecinin bir parçası olmaktadır.

Bu yanlışlardan kurtulmak çok önemlidir ve izleyeceğiniz yol büyük bir şekilde hayatınızı etkileyecektir. Yanlış adımlarınızı öğrenmek ve bir dahaki sefere daha iyi bir şekilde ilerleme kaydedip yanlışlardan sıyrılmak ise sizin öz disiplin oluşturmakta yardımcınız olacaktır. Daha iyi güzel ve mutlu bir hayat yaratmanın anahtarları sizin elinizdedir. Küçük zihinsel antrenmanlarla herkes irade yeteneğini geliştirebilecek düzeye sahiptir. Hayatınızın bir bölümünde kontrolünüzün geliştirilmesi ile birlikte hayatınızın her alanında daha fazla irade gücüne sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir