Diş Teli Nedir?

Diş teli büyük oranda çocuk yaşlarda görülen dişteki çarpışıklarıve çenenin pozisyon bozukluğunu düzeltmek amacıyla kullanılan bir aparat olmaktadır. Bu telleri dişin durumuna göre ortalama 1-2 yıl kadar takılır ve dişteki yamukluklar düzeltilir.

Diş tellerinden kullanımı en basit olanı takıp çıkarmalı diş telidir. Bu diş tellerinin en büyük rahatlığı kolaylıkla çıkarılıp takılması ve temizlemesidir. Eskiden çocuklar bu tellerden görünüm nedeniyle rahatsız oluyorlardı. Ancak günümüzde bunun da çaresi bulunmuş durumda. Diş renginde olan tellerin yanı sıra renkli teller çocukların oldukça ilgisini çekmekte ayrıca ve dışarıdan herhangi rahatsız edici bir şekil görülmemektedir. Ancak yine de sıklıkla kullanılan metal renkte olan tellerdir.

diş teli
diş teli

En Uygun Yaş 8 ve Üstüdür

Diş teli takılması 8 yaşından itibaren gerçekleştirilebilir. Ayrıca anomali tedavisi maksadıyla 5-7 yaş aralığında da diş teli takılabilmektedir. Ancak genel manada uzmanların önerdiği yaş 8 ve üstüdür. Erişkin hastalarda diş teli istenen yaşta takılabilir. Diş teli eğer kişinin dişlerinde ve çevresindeki dokularda herhangi bir sorun yok ise 30’lu ya da 40’lı yaşlarda bile kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Diş telleri dişin boyutu ya da yapısında bir değişiklik meydana getirmez. Kişinin dişinin boyutu neyse hep öyle kalacaktır. Diş teli tedavisi sadece dişin yerlerini değiştirmek maksadıyla takılır. Takılacak diş teli ile beyaz ve kusursuz dişlere sahip olmak mümkündür. Uygun bir diş merkezinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir