Çilek Yetiştiriciliği ile Harika Lezzetler

Dünyanın çeşitli yerlerinde çilek üretimi yapılmaktadır. Ülkemizde çilek üretiminde oldukça aktiftir. Dünya çapında çilek üretiminde dördüncü sırada gelmekle beraber aynı zamanda da üretilen çileklerden ihracat yapmaktayız.

Çilek yetiştirilmesi kolay bir meyve olsa da oldukça hassastır. Bu nedenle de üretimini yaparken çok dikkatli ve nazik davranılmalıdır. Çilek belirli şartlar altında yetişen bir meyve olmasından dolayı yetiştireceğiniz bölgeyi çok iyi seçmeniz gerekir. Hava koşulları, iklim çileğin yetişmesinde en etkili faktörlerdir.

Çilek Yetiştiriciliği

Ülkemizde en fazla Akdeniz’de yetiştirilen çilek; aynı zamanda Marmara ve Ege Bölgeleri’nde de sıklıkla yetiştirilir. Nisan ve Haziran aylarında çiçek açmaya başlar ve yaza girilmesi ile birlikte de meyve haline dönüşür. Türk yemek kültüründe de lezzet olarak birçok tatlıya yakışmaktadır. Bu nedenle de pek çok kişi kendi çileğini üretmek ister.

Çilek gübre bakımından çok önemlidir. Her ekimden önce toprak mutlaka gübrelenmelidir. Ancak gübrenin kalitesi ve doğallığı da çilek için son derece önemlidir. Çilek yetiştirmek isteyen kişiler için en 3 ton gübre gereklidir. Ancak çilek yetiştirilecek olan alana göre de değişim gösterebilir.

Çilek Yetiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çilek; sıcak iklimlerde yetişen bir meyvedir. Bu nedenle de genellikle üretim yapacak olan kişilerin Akdeniz, Ege Bölgelerini tercih etmeleri önemlidir. Ayrıca çilek yetiştirirken toprağın kireç oranının düşük olduğundan emin olmanız gerekir. Çilek güneş görmediği zaman meyve vermez bu nedenle de mutlaka güneşle temas halinde bulunacağı bir yere dikilmelidir. Sulama konusunda da çilek çok hassas bir meyvedir. Mutlaka belirli aralıklarla sulanması gerekir.

Çilek Yetiştirirken Gübrenin Önemi

Çilek de diğer meyveler ve bitkiler gibi dikiminden önce ve sonra gübreleme ister. Bol verimli ürünler elde edebilmek için gübre çok önemlidir. Gübrenin kalitesine bağlı olarak ürünlerden alacağınız verimde artar. Bu nedenle gübrenizi mutlaka kaliteli şekilde seçmelisiniz.

Gübrelerimiz çilek yetiştiriciliği yapmak ve bol ürün toplamak isteyen kişiler için son derece uygundur. Birbirinden farklı çeşitleri bulunan gübrelerimiz kullanacağınız alana göre değişiklik gösterir. Gübrelerimizle ilgili detaylı bilgi almak için https://www.ufuktarim.com/cilek-yetistiriciligi sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir