Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılabilir?

Hiç şüphesiz buzdolapları evlerin en önemli eşyalarından birisidir. Besinlerin bozulmaması ve soğuk kalması açısından oldukça işlevseldir. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı buzdolapları soğutma işlevlerini yerine getirmeyebilirler. Bunun nedeni elektriksel sorunlar, teknik problemler ya ada buzdolabı içerisindeki iç boru arızaları olabilir. Pek çok nedene bağlı olarak buzdolaplarında bozulmalar görülebilir ve böyle bir durumda servis kontrolüne gönderilmesi gerekebilir.

Buzdolabı
Buzdolabı

Buzdolabı bozulması akabinde bir servis çağırılabilir ancak bundan önce yapılabilecek bir takım işlemler de vardır. Mesela soğutmama nedenlerinden birisi iç kısımdaki rezistansın enerji seviyesinin ve genel olarak evdeki voltaj seviyesinin düşük olması. Böyle bir durum genellikle elektrik kesintilerinden sonra kendisini gösterebilir. Elektrikler yeniden geldiğinde buzdolabı eskisi gibi soğutmuyorsa fişinin çekilmesi ve 4 saat civarı bir süreçte tüm kapıları açık olarak bekletilmesi gerekir. Bu sürede buzdolabındaki tüm yiyecek ve içecekler çıkarılmalıdır.

Fişi Çekip Bir Süre Bekleyin

Bilindiği gibi buzdolabında iki bölüm vardır. Üst kısımda turbo fan bulunmaktadır. Turbo fan arızalandığı takdirde buzdolabında soğutma işlevi gerçekleşmez. Turbo fanın filtresinde görülebilecek tıkanıklıklar arızaya sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda genellikle bir servis çağırmak uygundur. Tek bölmeli buzdolaplarında ortaya çıkan sorunlarda yine fiş çekilmeli ve biriken buzların erimesi beklenmelidir.

buzdolabı arızası
buzdolabı arızası

Kapıları açık bir şekilde 4-5 saat bekletilir. Sonrasında fiş takılır ve buzdolabı yeniden çalıştırılır. Böyle bir problemin kaynağı genel olarak buzdolabı içindeki gaz sistemindeki yetersizlik ve buna bağlı olarak termostattaki arızadır.

Buzdolabının içerisinde bulunan düğme de onarma aracı olarak sıklıkla kullanılır. Düğmeye basıp fişi çekmek de bir diğer yöntemdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir