Bakteriyel Vajinoz Nedir? Sebepler ve Risk Faktörleri

Bakteriyel vajinoz, doğum öncesi yaştaki kadınlar arasındaki en yaygın vajinal enfeksiyon türü ve dünyada yaklaşık 21,2 milyon kadının (% 29,2) bakteri vajinozuna sahip olduğunu tahmin ediliyor. Bu tür bir enfeksiyon, bir kadının vajinasında bakteri üremesinden kaynaklanıyor. Vajina içindeki bakteriler, laktobasiller ve anaeroblar denilen bazı zararlı bakteriler olmak üzere iki gruba ayrılıyor, “iyi” bakteri laktobasilli ile karşılaştırıldığında, vajinada çok fazla anaerob bulunması halinde bakteri vajinozu ortaya çıkabiliyor.

bakteri
bakteri

Anaerobların aşırı büyümesinin nedeni tamamen bilinmiyor fakat belirli aktivitelere katılmak bakteri vajinozunun oluşma olasılığını arttırabiliyor. Bazı cinsel uygulamalar, örneğin, birden çok cinsel eşin bulunması veya yeni bir cinsel eşin olması bakteriyel vajinoz olma riskini artırabiliyor. Bu artan riskin nedeni tamamen açık değil. Hiç cinsel ilişkiye girmemiş kadınlar da enfeksiyon geliştirebileceğinden, cinsel ilişki bakteri vajinozisi için tek risk faktörü değil. Bununla birlikte, enfeksiyon, cinsel yönden aktif kadınlar arasında daha sık görülüyor.

Bakteriyel Vajinoz Önlenebilir mi?

Bakteriyel vajinozis için bazı risk faktörleri genetik ve kontrol edilemiyor. Bazı kadınların vajinaları doğal olarak yeterli laktobasil bakteri üretmiyor. Doğum kontrolü ve genital hijyen, kadının bakteriyel vajinoz gelişme riskini de etkiliyor. Vajinal temizleme ilaçları, (douching), dezenfekte yöntemleri faydalı olsa da bir kadının riskini arttırabiliyor, ancak doğum kontrolünün olmaması da riski artırabilir. Prezervatif kullanmamak, bir kadının bakteriyel vajinoz gelişmesine neden olabilir.

vajinozis
vajinozis

Sonuç olarak, bakteriyel vajinozise yakalanma riski her kadın için yüksektir. Çeşitli aktiviteler bir kadının bakteriyel vajinoz riskini artırabilirken, bazı cisimlerle temasa girmek riski artırmaz. Örneğin, bir kadın, vajinoz bakterisini tuvalet koltuğu veya yatak takımından alamaz. Enfeksiyon yakınlardaki nesnelere dokunmaktan veya bir yüzme havuzunda bulunmaktan kaynaklanamaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir