Çocuklarda Anne Sevgisi Ne Zaman Başlar?

Anne sevgisi, çocuklarda daha dünyaya gelmeden önce anne karnında başlar ve doğduktan sonra da devam eder. Anneler hamile olduktan sonra başlayan bu süreç günden güne daha da artmaya başlar. Bu süreç içerisinde annelik duygusu da gelişmeye başlar. Anneler, hamilelik ile başlayan ve doğum sonrasında devam eden bu süreç içerisinde yeterli sabrı göstermelidir.

anne sevgisi
anne sevgisi

Anne sevgisinin çocuklara doğru şekilde aşılanabilmesi için belirli bir zaman beklenmesi de gerekir. Çocukların bilinçleri 2. yaşlarına doğru iyice gelişmeye başladığı için bu dönemde çocuklara karşı dikkatli ve hassas davranılması gerekir.

Çocuklarda Anne Sevgisi Yetişkin Dönemine Kadar Gelişiyor

2 yaşına gelen çocuklar yavaş yavaş çevreleri ile duygusal bağ kurmaya başlarlar. Anneler bu dönemde çocuklarına yeterli ilgi ve alaka gösterdikleri zaman çocuklar tüm bu ilgi ve alakayı hafızalarına atarlar. Çocukların yetişkinlik dönemindeki anne sevgisini de doğrudan etkileyen bu durum özellikle ergenlik çağında artmaya başlar.

çocuk ve anne
çocuk ve anne

Bu durumda çocuklarınıza onlar daha henüz bebekken gösterdiğiniz ilgi ve alakanın, onların ergenlik çağına geldiği zaman etkileyebileceğini söyleyebiliriz. Anne sevgisinin ergenlik çağında da artabilmesi için ise çocuğunuza kesinlikle bir birey gibi davranmalı ve onun en ufak sorunu ile ilgili dahi sabırlı bir şekilde ilgilenebilmelisiniz.

Tüm bu uğraşlara rağmen çocuklarınızda ki anne sevgisinin gelişmediğini düşünüyorsanız bir uzman doktora gözükebilir ve profesyonel yardım almaya başlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir