Şapka Kullanmanın Püf Noktaları

Her ne kadar İngiliz olmasak da biz Türkler de şapka kullanıyoruz. Belki onlar gibi gündelik yaşamlarımızda düzenli değil ama aşırı sıcaklarda, aşırı soğuklarda ya da çok özel günlerde kıyafetlerimizin tamamlayıcısı olarak şapkayı tercih ediyoruz. Kim aşırı sıcaklara başında şöyle son moda bir hasır şapka olmadan dayanabilir ki, hem şapkalar aynı zamanda kişilere başka bir hava veriyor ama bu ürünü kullanırken de eğer doğru biçimde kullanılmaz ise sizi olduğunuzdan daha yaşlı ve çirkin gösterebilir. Onun için yüz tipine uygun şapka seçimi işin en önemli birincil noktasıdır.

şapka

şapka

Gelelim diğer noktalara:

Bilinmesi Gerekenler

Oval Yüz: Eğer yüzünüz oval ise çok şanslısınız zira sıkıntıya girmenize gerek yok, size her model yakışır. Sorun yok yani.

Kare Yüz: Bu yüzlerde yüz kısa ve çene kısmı geniştir. Şapka seçerken de buna istinaden  keskin hatlarınızı yumuşatacak modelleri tercih etmelisiniz. Örneğin Bowler şapkalar gibi siperi yukarı kıvrık, keçe şapkaları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

şapka kullanımı

şapka kullanımı

Dikdörtgen Yüz: Dikdörtgen yüzler uzundur. Uzun yüze sahip olanlar ise kesinlikle geniş siperli şapkaları kullanmalı, dahası yüzü olduğundan daha uzun gösterecek olan tepesi yüksek şapka modellerinden itina ile uzak durmalıdır. Türban şapkalar da tam bu yüzler için idealdir.

Kalp Yüz: Kalp yüz şekline sahip olanlar şapka seçimi konusunda şanslı olanlardan. Yalnızca alnınızı vurgulayan şapka modellerinden uzak durmaları gerekir. Kalp yüz şekline sahipseniz alnınız geniş, çeneniz ise dardır. Dengeyi sağlayabilmek için güneş şapkaları gibi geniş siperli şapkalardan uzak durun. Bunun yerine daha dar şapkaları kullanın.

Leave a Comment